пʼятниця, 27 лютого 2015 р.

Секрети будівлі банку Зіраат


Galata Viyana Bankası (Ziraat Bankası)
В 1904-1906 на цьому місці знаходився французький банк Credet Lyonnais, а сучасна будівля була зведена в 1910-1912 на замовлення Банку Відня. Архітектор достеменно не відомий. Деякі декоративні елементи та статуї на терасі були додані пізніше, в 1971-1975рр. В будинку в різний час розташовувалися філіал “Banque Française Des Pays D’Orient” та Тютюнова компанія (Tütün Rejisi), а після 1944 року і до сьогодні тут знаходиться відділення банку Ziraat.
 Гуляючи набережною Каракьой, важко не помітити цей архітектурний "коктейль" з різних стилей. Будівля вирізняється з-поміж інших історичних пам'яток району. Варто лиш поглянути вгору, як в око впадають дивні скульптури, якими прикрашений фасад. Зазвичай більшість туристів просто проходить повз, поспішаючи помилуватися панорамою Босфору. Дехто проводить паралелі з кращими зразками радянської архітектури періоду "сталінського ампіру". Але мало хто здогадується, які таємниці приховує ця споруда. А тим часом прихильники творчості Дена Брауна з легкістю розпізнають відомі символи братства "вільних каменярів". Суворі постаті, що з перил балкону нависають над головами перехожих -  це сам майстер Хірам та його мати, Вдова.
 Легенда про архітектора храму біблійного царя Соломона  Хірама Абіффа лягла в основу таїнств масонства. Хірам розділив своїх підлеглих на три розряди, поставивши майстрів над підмайстрами. Кожен розряд отримав свій пароль, розпізнавальні знаки та ритуали. Він був убитий трьома нечестивцями, невдоволеними таким поділом, під час невдалої спроби змусити його розкрити таємний пароль майстра. Цей сюжет пояснюється в настановах, які слідують в ході проведення масонських ритуалів. Сама історія є уроком вірності своєму слову, і швидкоплинності життя.  У Біблії, де мова йде про Хірама, він називається "сином вдови". Тому його послідовники, якими вважали себе масони, теж стали називати себе "синами вдови". А відомий вислів "Невже ніхто не допоможе сину вдови!"- зашифроване масонське прохання про допомогу в скрутній ситуації.
 Згідно з одним із варіантів масонської легенди, Хірам дивним чином воскрес і завершив будівництво величного Храму. Легенда про Хірама – це легенда про смерть і воскресіння, про здатність людини до нового життя. Хірам – образ «вічного масона», символ живучости ордену, який не можуть знищити ані репресії та закриття лож, ані смерть або відхід від ордену окремих членів.
 Звісно, наводиться також багато аргументів проти масонського походження статуй. Зокрема, це відсутність інших елементів символізму масонів. Взагалі про діяльність "каменярів" в Туреччині можна знайти не так багато інформації. Консервативні ісламісти відмежовуються від містики та езотерики, пов'язаної з "сионістським" орденом. І навіть прогресивні кемалісти не люблять дискутувати на на цю тему, хоча існує версія, що Ататюрк був масоном і саме за часів його перебування при владі в Туреччині почали з'являтися перші ложі.
Майстер Хірам ( Hiram Usta)
Вдова та її діти (Dul kadın ve oğulları)


Кадуцей та зірки Давида на стрічці, що оповиває земну кулю 
Орел - геральдичний символ Австро-Угорщини, Прусії, третього Рейха та сучасної Німеччини
P.S.: А пройшовшись трохи далі по набережній, можна побачити такі вивіски :) 



четвер, 19 лютого 2015 р.

Літня відпустка: зі Стамбулa в Кушадаси. Частина 2

Продовження статті "Літня відпустка: зі Стамбулa в Кушадаси. Частина 1"
  • пункт призначення - Кушадаси


 Приємний клімат (не задушлива спека, як в Анталії), мінімум "культурних" туристів з пострадянського простору та чисте море (як в Бодрумі) - це лише деякі з переваг "Пташиного острова".  Але головною причиною, чому варто обрати це невелике курортне місечко, є його географічне положення. Кушадаси - однозначно вдала дислокація, якщо у вашому списку "must see" зазначені Памуккалє, Гієраполіс, Ефес, Дім Богородиці, храм Артеміди,  печера Семи сплячих та могила апостола Іоанна Богослова. А якщо вистачить сил і часу, то ще є пляжі Памуджак та Ladies Beach, село Шіріндже, аквапарки Adaland та Aquafantasy, аутлети в Соке, центр кераміки "Ephesus ceramic center", Макет-кьой.  В Кушадаси можна прогулятися набережною, покататися на фаетоні, відвідати ринок та фортецю на острові Гюведжінада. В плані визначних пам'яток набагато цікавішим є містечко Сельчук. Кілька слів про готель - ми зупинялися в Pine Bay Holiday Resort, розташованому за містом. Загалом від готелю залишилося приємне враження і навіть є бажання ще раз там побувати.
Символ міста - голуби



Шіріндже - маленьке село в 9 км від Сельчука, приховане серед мальовничих гір, оливкових гаїв і виноградників. У 2012 році тут був наплив туристів, що рятувалися від "кінця світу". Також в Шіріндже їдуть  продегустувати вина місцевого виробництва, покуштувати сік з шовковиці, придбати hand-made сувеніри чи оливкове мило.










 Ефес (Efes antik kenti) — одне з найбільших античних міст на території сучасної Туреччини, що добре збереглися до нашого часу. Вважається, що більша частина руїн досі знаходиться під землею, але і наявні знахідки вражають своєю красою. Саме в Ефесі було зведено одне з семи чудес світу — храм Артеміди. Містом в різні часи володіли легендарний цар Крез та полководець Александра Македонського Ліссімах. Тут проповідували апостоли Павло та Іоанн Богослов. До речі, могила останнього (St.Joht Mezarı) знаходиться неподалік в місті Сельчук на території фортеці Ayasuluk. В самому містечку є також базиліка Св.Іоанна та музей Ефеса.
Амфітеатр Ефеса — найбільший театр стародавнього світу

Портовий проспект або Аркадiана — головна вулиця  міста

Торгова агора
Бібліотека Цельсія - на той час третя в світі
Навпроти бібліотеки - публічний дім )))
Християнська символіка 

Південні ворота або ворота Мазеуса та Мітридата










Рель'єф з зображенням богині Ніки
Круглий монумент, а за ним - храм імператора Доміціана

Монумент Меміуса




Маленькі туристи :)
Дівчина-реставратор працює, незважаючи на спеку
Джерело імператора Траяна

Вулиця Куретів
Пританіон

Одеон
Дім Діви Марії знаходиться неподалік Ефесу. За однією з версій Богородиця останні роки прожила тут, за іншою - в Єрусалимі. Православна церква визнає єрусалимську версію, а католицька не відкидає турецьку, спираючись на видіння німецької монахині, яка точно описувала ці місця, ні разу тут не побувавши. На території знаходиться невеличка каплиця, джерело та стіна, де можна залишити записку(пляшку, ручку та папір брати з собою).




Meryemana evi


На околицях Сельчука, неподалік від злітної смуги маленького аеропорта, знаходиться Ephesus ceramic center. Тут демонструють весь процес виготовлення сувенірів з кераміки - від закладки глиняних заготовок в піч до розпису готових виробів. Діє виставка-продаж витворів майстрів. Діткам дають розписати заготовку для магніта.





Неподалік від центра кераміки знаходиться міні-краєзнавчий музей під відкритим небом - Maket Köy. В невеликих павільонах відтворені сценки з сільського життя та побуту.












 І насамкінець, кілька фото отеля.