понеділок, 17 серпня 2015 р.

Річниця Ізмітського землетрусу

1999 Gölcük Depremi, İzmit Depremi, Marmara Depremi,17 Ağustos 1999 Depremi
 17 серпня 1999 року о 03:02 Туреччину сколихнув один з найбільш руйнівних землетрусів за останні роки. Епіцентр його знаходився поблизу міста Ізміт, у 80 км від Стамбула. Згідно з офіційними даними, цей катаклізм забрав життя близько 18000 осіб. Більше 23000 було поранено, без даху над головою залишилися 600000 людей. Не підлягало відновленню 120000 будівель, у 50000 будов виявилися серйозні пошкодження, кілька заводів було зруйновано повністю, пошкодилися лінії водопостачання. Крім цього, практично були знищені лінії електропередачі регіону, який під час стихії залишився без зв’язку. Ізмітський землетрус завдав серйозного удару по економіці Туреччини. Так, збитки були оцінені в 25 млрд доларів.
 За неофіційними даними загиблих насправді було вдвічі більше, але влада не наважилася оприлюднити реальну кількість жертв. Воно і не дивно, адже реакція чиновників на природну катастрофу була неадекватною та вкрай неорганізованою. Країна виявилася не готова до такої катастрофи. 

 Сьогодні Стамбул живе в очікуванні потужного катаклізму. За прогнозами вчених з вірогідністю 30% землетрус магнітудою не менше 7 станеться тут до 2030 року; з вірогідністю до 70 % це станеться до 2050 р. Всього лиш в 15 км від міста на дні Мармурового моря пролягає Північно-Анатолійський розлом, що простягається на тисячу кілометрів на кордоні двух літосферних плит - Євразійської та Анатолійської. Лише в ХХ ст вздовж цієї ділянки сталося 16 землетрусів магнітудою близько 7 та вище, причому щоразу новий епіцентр пересувався все ближче до Стамбула. Анатолійська літосферна плита затиснута з усіх боків - Африканською і Аравійською плитами з півдня та Євразійською з півночі. В деяких районах Туреччини напруження на стиках плит легко розряджається. Але майже 95 % території країни знаходиться в зоні підвищеної сейсмічної активності.

 Інтервал між найсильнішими 9-10 бальними стамбульськими землетрусами 1509 та 1766 років складає 257 років, а після останнього пройшло вже 249 років. В списку "Глобальної ініціативи сейсмічної безпеки" (Global Earthquake Safety Initiative /GESI) місто на Босфорі займає друге місце серед мегаполісів світу після Катманду. "Жителям Стамбула потрібно готуватися до найстрашнішого з 1509 року землетруса", - попереджує професор Джелаль Шенгьор.
 Тож перед жителями міста зараз стоїть питання не про те, чи чекати землетрусу в Стамбулі, а коли його чекати. Єдине, що залишається в очікуванні катастрофи, - підготуватися до неї. Влада впроваджує ряд програм, спрямованих в першу чергу на зведення безпечних сеймостійких споруд. Під знесення підуть цілі райони міста, що колись забудовувалися незаконно, хаотично та з порушенням усіх можливих норм. Адже за прогнозами 40000 людей може загинути лише під завалами зруйнованих будинків. Ще 10000 приречені тому, що їм вчасно не встигнуть надати допомогу.
 Безпека будівель - це лише технічне питання, яке, на жаль, досі часто ігнорують, бо вигідніше будувати швидко та дешево. І щоразу пробудження стихії в Туреччині викриває корупцію та халатність будівельного бізнесу. В минулому столітті тільки під руїнами будівель загинуло більше 110 000 осіб. 
 Як не дивно, в цієї трагедії були і позитивні наслідки. Зокрема, значно покращилися відносини з Грецією, яка, незважаючи на попередні конфлікти, першою надала допомогу постраждалим сусідам. Це явище навіть охрестили грецько-турецькою дипломатією землетрусів. Також після Ізмітського землетрусу в кінці серпня 1999 року був прийнятий закон про 28-ми денну військову службу, за умови що майбутній солдат заплатить 16 тис. доларів у фонд допомоги постраждалим в результаті землетрусу. Цим скористався співак Таркан, який до цього не поспішав віддати борг Батьківщині, через що його навіть хотіли позбавити громадянства. І найголовніше врешті-решт влада почала робити висновки та працювати над помилками. Що, втім, не знімає відповідальності з самих жителів міста.

 Кожному необхідно попіклуватися про найелементарніші превентивні заходи:
- згадайте уроки ЦО і ОБЖД та навчіть дітей, як правильно поводитися під час землетрусу;
- розробіть план для всієї сім'ї на випадок надзвичайної ситуації, адже зв'язок швидше за все буде втрачено на деякий час;
- прикріпіть меблі до стін і підлоги;
- визначте можливі маршрути до укриття;
- визначте місця, де може виникнути пожежа, і тримаєте подалі від них легкозаймисті речовини;
- купіть вогнегасник і навчитеся ним користуватися;
- ближче до виходу тримайте "тривожну валізу" - невелику сумку з найнеобхіднiшим.

Люди днями спали на вулиці, боячись повертатися у свої домівки, адже ті на їх очах падали, наче карткові будиночки.

Масштаби руйнувань були настільки значні. що навіть через рік після трагедії тисячі людей жили в наметових містечках.

Під уламками ненадійних конструкцій загинуло багато людей, тоді як старовинна мечеть майже не постраждала.

Немає коментарів:

Дописати коментар