пʼятниця, 27 лютого 2015 р.

Секрети будівлі банку Зіраат


Galata Viyana Bankası (Ziraat Bankası)
В 1904-1906 на цьому місці знаходився французький банк Credet Lyonnais, а сучасна будівля була зведена в 1910-1912 на замовлення Банку Відня. Архітектор достеменно не відомий. Деякі декоративні елементи та статуї на терасі були додані пізніше, в 1971-1975рр. В будинку в різний час розташовувалися філіал “Banque Française Des Pays D’Orient” та Тютюнова компанія (Tütün Rejisi), а після 1944 року і до сьогодні тут знаходиться відділення банку Ziraat.
 Гуляючи набережною Каракьой, важко не помітити цей архітектурний "коктейль" з різних стилей. Будівля вирізняється з-поміж інших історичних пам'яток району. Варто лиш поглянути вгору, як в око впадають дивні скульптури, якими прикрашений фасад. Зазвичай більшість туристів просто проходить повз, поспішаючи помилуватися панорамою Босфору. Дехто проводить паралелі з кращими зразками радянської архітектури періоду "сталінського ампіру". Але мало хто здогадується, які таємниці приховує ця споруда. А тим часом прихильники творчості Дена Брауна з легкістю розпізнають відомі символи братства "вільних каменярів". Суворі постаті, що з перил балкону нависають над головами перехожих -  це сам майстер Хірам та його мати, Вдова.
 Легенда про архітектора храму біблійного царя Соломона  Хірама Абіффа лягла в основу таїнств масонства. Хірам розділив своїх підлеглих на три розряди, поставивши майстрів над підмайстрами. Кожен розряд отримав свій пароль, розпізнавальні знаки та ритуали. Він був убитий трьома нечестивцями, невдоволеними таким поділом, під час невдалої спроби змусити його розкрити таємний пароль майстра. Цей сюжет пояснюється в настановах, які слідують в ході проведення масонських ритуалів. Сама історія є уроком вірності своєму слову, і швидкоплинності життя.  У Біблії, де мова йде про Хірама, він називається "сином вдови". Тому його послідовники, якими вважали себе масони, теж стали називати себе "синами вдови". А відомий вислів "Невже ніхто не допоможе сину вдови!"- зашифроване масонське прохання про допомогу в скрутній ситуації.
 Згідно з одним із варіантів масонської легенди, Хірам дивним чином воскрес і завершив будівництво величного Храму. Легенда про Хірама – це легенда про смерть і воскресіння, про здатність людини до нового життя. Хірам – образ «вічного масона», символ живучости ордену, який не можуть знищити ані репресії та закриття лож, ані смерть або відхід від ордену окремих членів.
 Звісно, наводиться також багато аргументів проти масонського походження статуй. Зокрема, це відсутність інших елементів символізму масонів. Взагалі про діяльність "каменярів" в Туреччині можна знайти не так багато інформації. Консервативні ісламісти відмежовуються від містики та езотерики, пов'язаної з "сионістським" орденом. І навіть прогресивні кемалісти не люблять дискутувати на на цю тему, хоча існує версія, що Ататюрк був масоном і саме за часів його перебування при владі в Туреччині почали з'являтися перші ложі.
Майстер Хірам ( Hiram Usta)
Вдова та її діти (Dul kadın ve oğulları)


Кадуцей та зірки Давида на стрічці, що оповиває земну кулю 
Орел - геральдичний символ Австро-Угорщини, Прусії, третього Рейха та сучасної Німеччини
P.S.: А пройшовшись трохи далі по набережній, можна побачити такі вивіски :) Немає коментарів:

Дописати коментар