четвер, 2 квітня 2015 р.

ТОП-5 екранізованих турецьких бестселерів

1. "Корольок - пташка співоча", (тур. Çalıkuşu) — один з найбільш відомих турецьких романів, що став класикою світової літератури. Написаний в 1922 році письменником Решадом Нурі Гюнтекіном. Історію багатостраждального кохання Феріде та Кямрана екранізували тричі - в 1966 було знято однойменну стрічку, а також два серіали - в 1986 та 2013 роках. До речі, у написанні сценарію до першої екранізації брав участь сам Гюнтекін, а режисером першого фільму та серіалу був Осман Седен. В головній ролі знімалися легенди турецького кінематографу Тюркан Шорай та Айдан Шенер. В новому серіалі, який через невисокі рейтинги закрили після першого сезону, Феріде зіграла молода акторка Фахріє Евджен, а Кямрана - відомий в Туреччині актор та модель Киванч Татлитуг. На пострадянському просторі все ж більш відомим і популярним залишається серіал 1986 року з незабутньою музикою Есіна Енгіна.

2. "Курт Сеїт та Шура", (Kurt Seyit ve Şura)  — роман Нермін Безмен, написаний в 1999 році. За основу для сюжету було взято реальні події та особистості. Джерелом натхнення для письменниці стали історії з життя її діда, що їх розповідали в сімейному колі. Сама Безмен ніколи його не бачила, оскільки він помер до її народження. Не знайшлося й людей, що добре б знали дідуся. Це значно ускладнило дослідження та пошук історичних даних. Але волею випадку доля звела Нермін з колегою по перу Джеком Делеоном, який і познайомив її з людиною, що змогла дати відповіді на всі питання.  Баронесі Валентині Клодт фон Юргензбург на час знайомства було вже майже дев'яносто. Рідна сестра Олександри Верженської, вона допомогла письменниці відтворити ланцюжок подій в історії кохання Шури та Курта Сеїта Емінова. Останні шматочки пазла стали на своє місце і аворка майбутнього бестселеру нарешті дізналася все, що було потрібно для створення образів.
 Серіал, знятий за мотивами роману в 2014 році, незважаючи на значний бюджет та залучення популярних акторів, мав низькі рейтинги та недовго протримався на телебаченні.

 3. "Помста змій", (Yılanların Öcü) написаний в 1954 році роман письменника Факіра Байкурта  є першою частиною трилогії, до якої також ввійшли "Баллада Іразджі"(1961) та написана значно пізніше "Сага про Кара Ахмета"(1977).  За "Помсту змій" письменник був нагороджений літературною премією Юсуфа Наді. За реалістичне зображення життя простого народу молодий письменник водночас здобув визнання з боку прогресивної частини суспільства і відчув на собі репресії з боку влади. Перший фільм, знятий за мотивами роману, довгі роки забороняли демонструвати, а самого Байкурта звинуватили у спотворюванні дійсного стану речей. Роман про шекспірівські пристрасті, що вирують в селі Караташ, екранізувався тричі. За мотивами книги було знято два повнометражних фільма - в 1962 та 1985 роках. Серіал, знятий нещодавно, не стали розтягувати і обмежилися одним сезоном. Напевно таки взяли до уваги невдалий досвід "Чаликушу" та "Курт Сеїта". До речі, зйомки серіалу проводилися в мальовничій Каппадокії, поблизу містечка Невшехір.

4. "Листопад", (Yaprak Dökümü) - ще один роман Решада Нурі Гюнтекіна, написаний в 1930р, екранізували чотири рази. В 1957 та 1967 було знято дві кінострічки, а також два серіали в 1988 та 2006рр. Остання адаптація книги вилилася в успішний телепроект, що протримався на каналі D рекордних 5 сезонів з 2006 по 2010 рік та мав високі рейтинги. Очевидно популярність саме цього серіалу спричинила нову хвилю екранізацій на турецькому телебаченні. Саме з нього розпочалася стрімка кар'єра Фахріє Евджен. Також в ньому знімалася майбутня зірка "Величного століття" Деніз Чакир.
5. "Dudaktan kalbe" - сумна історія з сумним фіналом знову ж таки від автора незрівнянної "Чаликушу". Люблять турки такі драми, щоб аж серце розривалося від жалю і сльози текли рікою. Тому напевно саме цей роман, написаний в 1925 році. екранізували найбільшу кількість разів: за його мотивами знято три фільма - в 1951, 1964 та 2004 роках, а також два серіала - в 1989 та 2007.
 Загалом же Гюнтекіна можна сміливо назвати найбільш "екранізованим" турецьким письменником. Багато років поспіль саме до його творів найчастіше продовжують звертатися режисери. 
Немає коментарів:

Дописати коментар