пʼятниця, 12 грудня 2014 р.

Новорічний Стамбул: де відчувається святковий настрій?


 Турки не вважають Новий рік великим святом і майже ніяк не відзначають його. Навряд-чи в когось вдома можна побачити ялинку. В релігійних сім'ях взагалі все, що стосується Різдва, вважається гріхом. Навіть серед освіченої частитни населення широко росповсюджене помилкове твердження,що Ісус народився 1 січня. Саме цього їх навчали в школі. Тому більшість просто плутає світське святкування Нового Року з релігійним святом Різдва.
В одному з навчальних закладів закликають задуматися, чому мусульмани мають святкувати християнське свято, і чи відзначають християни мусульманські байрами
А от Анатолійська молодіжна асоціація вже відверто закликає не святкувати Новий рік
Хоча молодше покоління поволі переймає західну традицію і полюбляє святкові новорічні вечірки, що влаштовують практично в кожному ресторані. Також, на початку грудня всі торгові центри прикрашаються до Нового року, встановлюються ялинки та проводиться щорічна святкова лотерея. У всьому, що стосується отримання прибутку, релігійність поступається місцем розрахунку. Новорічні кампанії, розпродажі та акції лавиною накривають середньостатистичного покупця всупереч всім релігійним заборонам. Власники готелів нарікають на те, що туристи не хочуть їхати до Туpеччини на різдвяні свята, та відверто критикують владу.

Cevahir AVM
Forum Istanbul
Практично скрізь можна придбати новорічні прикраси, хоча ще не так давно це було проблематично. В мережах Кочташ, Баухаус, великих супермаркетах та флористичниx магазинах знайдеться все, чого душа бажає. Величезний вибір ялинок, іграшок і всього іншого на ринку в Еміньоню. Там же можна знайти все для святкової випічки - формочки для імбирного печива, прикраси, мастику і т.д. Якщо пощастить, можна навіть живу ялинку знайти.
 Ще одне неочікуване місце, де відчувається підготовка до свят - магазини нижньої білизни :) Вітрини "червоніють" так, що пройти повз і не помітити не можливо. Не дивуйтеся, якщо вам в якості новорічного подарунка дістанеться червона пластикова кулька, а всередині - ажурні бікіні. Адже саме у них треба зустріти Новий Рік. Чомусь ніхто до ладу не може пояснити, з чим це пов'язано. Чи то з Росії таку традицію завезли (так і малює турецька уява п'яного Діда Мороза в червоних трусах), чи то по фен-шую так гроші в наступному році обов'язково з являться. Аналогічна традиція існує в Іспанії та США. Саме у Америці в  1956 році підприємець Генрі Джордж, знаходячись на межі банкрутства, виявив, що в магазині залежується білизна червоного кольору. От і вирішив винахідливий янкі виправити ситуацію. Чутки про те, що червоне спіднє, одягнене в Новорічну ніч, приносить гроші, любов, удачу чи кому там ще чого забажається, виявилися ефективним рекламним ходом.. Продажі підскочили, а традиція прижилася і поширилася світом.


 Турецькі школярі відпочивають лише у перший день Нового року. Зимові канікули припадають на кінець січня-початок лютого. Ніяких мероприємств в школах чи садочках не проводять. Bсі новорічні заходи організовуються спільними зусиллями людей, яких доля занесла на чужину. Отож, куди можна зводити дитину, потанцювати-поспівати, розповісти віршик та отримати подарунка від Діда Мороза (і не тільки від нього) можна прочитати тут.

Немає коментарів:

Дописати коментар